Breaking news
  1. ПРВА А ЛИГА – БАДЕЛ РУТИНСКИ ЗА 3/3
  2. 💙💛 СРЕЌЕН ПРВ РОДЕНДЕН, БАДЕЛЧЕ! 💙💛
  3. WABA 20/21 – ИНДИВИДУАЛНИ ПОКАЗАТЕЛИ
  4. Трет пораз на кошаркарките на Бадел 1862 во Јадранската лига
  5. Трет пораз на кошаркарките на Бадел 1862 во Јадранската лига

4 Јана Петрова

Name
Јана Петрова
Position
Guard
Висина
165
Возраст
17
Current Team
Бадел 1862, BADEL1862 WABA U17, Badel1862 M18
Leagues
Супер лига, WABA - GROUP B, Прва Лига - Група Запад, Прва А лига, Младинска лига М18, Јадранска лига WABA U17
Seasons
2020, 2021/2022

БИОГРАФИЈА

Почетоците се на 8 годишна возраст во Глобал под водство на тренерот Анета Глигорова – 1 година, ЖКК Вардар – 1 година, ЖКК МЗТ Скопје – 1 година, ЖКК Јуниор 2 – години, ЖКК Вардар – 1,5 години, а од Јануари 2019 е дел од ЖКК Бадел 1862. Дебитира во сениорска конкуренција на 13 годишна возраст во ЖКК Вардар, под водство на тренерот Срѓан Дамњановски. Има настапувано во младинските категории до 16 и 18 години во екипите на ЖКК Јуниор, ЖКК Вардар и сега во ЖКК Бадел 1862, кадешто бележи и настапи во сениорска конкуренција. На меѓународна сцена, како дел од екипата М17 на ЖКК Бадел 1862, настапува во Јандранката WABA U17 лига во сезоните 2019/2020 и 2020/2021.

Прва Лига - Група Запад

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862100000000000000000310.00.00.010.00.010.0

Прва А лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Супер лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862100000000000000000310.00.00.010.00.010.0

WABA - GROUP B

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Младинска лига М18

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Badel1862 M1820000000000000000110.00.00.02.00.02.0
2021/2022Badel1862 M180000000000000000000000000

Јадранска лига WABA U17

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020BADEL1862 WABA U170000000000000000000000000