Breaking news
  1. ТРИГЛАВ – КРАЊ, СЛЕДЕН ПРОТИВНИК НА БАДЕЛКИ
  2. ОПЕРАЦИЈАТА “ТРИГЛАВ” МОЖЕ ДА ЗАПОЧНЕ!
  3. ПОБЕДА ЗА 12/12! БАДЕЛ 1862 – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 71:64
  4. ПРВА А ЛИГА / К12: БАДЕЛ 1862 – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ, НАЈАВА!
  5. ПРВА А ЛИГА, ЛИНКОВИ ЗА LIVE STREAM!

12 Цветанка Димова

Name
Цветанка Димова
Position
Forward
Висина
180
Возраст
23
Current Team
Бадел 1862
Leagues
Супер Куп - 2020/2021, Супер лига, WABA - GROUP B, Прва Лига - Група Запад, КУП - завшница, Плејоф - завршница, Прва А лига, WABA SUPERLEAGUE
Seasons
2020, 2021/2022

БИОГРАФИЈА

Тренира од 7 годишна возраст. Во 2005-2006 година почна да тренира во Кавадарци во КК  Спортисимо. Потоа во 2010 продолжува во КК Академик. Две години по ред најдобра млада кошаркарка во Кавадарци. Во 2016 година се преселува во Скопје и почнува да тренира во ЖКК Бадел 1862. Шест  години во Бадел. 2016г- европско првенство до 18г. (Сараево), 2017 -квалификации за европско првенство (сениорки), 2020- квалификации за европско (сениорки), 2021-квалификации за европско (сениорки), 2016-освоено прво место во младински категории, 2016-освоено прво место во сениорска карегорија, 2016-освоено прво место на куп на Р.Македонија – сениорки, 2017-освоено прво место во сениорска категорија, 2017-освоено второ место на Куп на Р.Македонија -сениорки, 2018-освоено прво место во сениорска категорија, 2018-освоено второ место на Куп на Р.Македонија сениорки, 2019-освоено второ место во сениорска категорија, 2019-освоено второ место на Куп на Р.Македонија.

Прва Лига - Група Запад

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18621380000000000000000660.00.00.023.00.023.0

КУП - завшница

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18620000000000000000000000000

Плејоф - завршница

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862120114850.000020.0004666.6672501117.00.01.012.01.015.0

Прва А лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 186214016103529057.77851241.667182669.2311549159888.02.01.317.50.421.5

Супер Куп - 2020/2021

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18621640051145.455020.0006875.0004142115.04.00.016.00.013.0
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Супер лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18622028102182766.66751435.714131968.4218276810103.50.81.020.20.223.6

WABA SUPERLEAGUE

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

WABA - GROUP B

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 1862481140183060.0002366.667101662.5001316158447.32.81.012.00.014.8