Breaking news
  1. РЕПОРТАЖА ОД ТРЕНИНГ КАМПОТ АКВА ЛИНА – ОХРИД
  2. 💙💛 НЕНА, ТИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СЕ! 💙💛
  3. 💙💛 СОРАБОТКАТА ПРОДОЛЖУВА СО САНДРА ЛАЗАРЕВСКА И МАРИЈА ДИМИТРИЈЕВИЌ 💙💛
  4. 💙💛 Kaitlyn Mathieu – БАДЕЛ 1862, СОРАБОТКАТА ПРОДОЛЖУВА 💙💛
  5. СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА!

5 Александра Стојановска

Name
Александра Стојановска
Position
Guard
Висина
180
Возраст
27
Current Team
Бадел 1862
Leagues
Супер Куп - 2020/2021, Супер лига, WABA - GROUP B, Прва Лига - Група Запад, КУП - завшница, Плејоф - завршница, Прва А лига, WABA SUPERLEAGUE
Seasons
2020, 2021/2022

БИОГРАФИЈА

17 години тренирање од кои 3 во Киндер Баскет, а 14 во Вигор Скопје, односно Бадел 1862. 1,5 години во Албанија. 8 настапи за репрезентација: 2010 – у16 и у20 2011 – у20 2012 – у18 2013 – у20 2014 – Сениорска репрезентација(Квалификации за Европско Првенство) 2017/2018 Сениорска репрезентација (Квалификации за Европско Првенство) 2019/2020 Сениорска репрезентација (Квалификации за Европско првенство)

Прва Лига - Група Запад

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862240000000000000000210.00.00.024.00.024.0

КУП - завшница

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18620000000000000000000000000
2021/2022Бадел 186236792133438.23571741.17633100.0002854225.03.54.518.01.019.0

Плејоф - завршница

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 186211922157234156.098123040.000374190.24410262113557.24.43.023.81.431.2
2021/2022Бадел 186211625110306446.875143145.161192382.6096121114772.63.61.616.60.017.3

Прва А лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 1862239702816312251.639184936.735263476.4711250372717173.64.11.614.10.117.4

Супер Куп - 2020/2021

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 186221112181553.3331333.3334580.0002720119.011.02.021.01.034.0
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Супер лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 186215628284376556.92393724.324313881.57918432617878.74.04.022.30.630.9

WABA SUPERLEAGUE

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 186210218184308834.091133735.135294269.0484333525775.32.62.614.60.610.4

WABA - GROUP B

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18626014128224450.00091656.25071258.3331141512443.83.53.015.02.016.8