Вчера се одиграа 3 натпревари од првото коло во WABA Суперлигата. Еден очекуван резултат во Цеље, изненадување во Нови Сад и замногумина неочекуван расплет на натпреварот во Подгорица со среќна победа на фаворитот. Натпреварот помеѓу Орлови и Пламен Пожега не се одигра поради неповолна Ковид-состојба на екипата од Пожега.

Цинкарна Цеље          –           Триглав 69:45 (24:6, 14:18, 13:12, 18:9)

Isabela Lyra Ramona 16            Rebeka Abramovic 14

Lea Bartelme 16                        Ajda Burgar 7

 

Војводина 021           –           Монтана 2003 75:67 (16:13, 20:21, 16:23, 23:10)

Sara Loomis 27                       Santa Okockyte-Balkojiene 23

Vladana Vujisic 15                  Dimana Georgieva 15

 

Будуќност Бемакс          –           Бадел 1862 69:64 (13:12, 11:18, 13:19, 32:15)

Mina Djordjevic 25                      Ивана Кметовска 29

Anastasija Drobnjak 19               Александра Стојановска 16

 

Најдобри 3 кошаркарки според индекс на корисност:

Mina Djordjevic 35

Sara Loomis 32

Ивана Кметовска 30

Следното, второ коло ќе се одигра на 12.01.2022 година. Баделки на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Орлови од Бања Лука (Босна и Херцеговина).

 

💙💛  НАПРЕД БАДЕЛ!   💙💛

06.01.2022

ЖКК БАДЕЛ 1862