Скопје беше домаќин на првиот турнир од WABA лигата за кошаркарки до 17 години, а две наши екипи беа дел од истиот. Вардар беше домаќин, а учество зема и Бадел 1862, играа Будуќност Бемакс и Приморје од Црна Гора.

Македонските екипи не успеаја да дојдат до победа. Вардар предводен од Жаклина Стојановски беа совладани од Приморје со 52-55. Ниту Бадел 1862 не успеа да се „одмазди“, беше минимално поразен со 57-59.

Подгорица пак беше преголем залак и за Вардар и за Бадел, против „црвено-црните“ славеше со 94-55, додека против втората македонска екипа со 100:53.

РЕЗУЛТАТИ

ЖКК Вардар – ЖКК Приморје   52:55

ЖКК Вардар – ЖКК Будуќност Бемакс          55:94

ЖКК Бадел 1862 – ЖКК Приморје       57:59

ЖКК Бадел – ЖКК Будуќност Бемакс 53:100