Breaking news
  1. МАРТИНА, СО ТЕБЕ СМЕ ОД 💙💛!
  2. IN MEMORIAM: БОРЧЕ ФИЛЧЕВ
  3. РЕПОРТАЖА ОД ТРЕНИНГ КАМПОТ АКВА ЛИНА – ОХРИД
  4. 💙💛 НЕНА, ТИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СЕ! 💙💛
  5. 💙💛 СОРАБОТКАТА ПРОДОЛЖУВА СО САНДРА ЛАЗАРЕВСКА И МАРИЈА ДИМИТРИЈЕВИЌ 💙💛

4 Јана Петрова

Name
Јана Петрова
Position
Guard
Висина
165
Возраст
18
Current Team
Бадел 1862, BADEL1862 WABA U17, Бадел 1862 M18
Leagues
WABA - GROUP B, Супер лига, Прва Лига - Група Запад, Прва А лига, WABA SUPERLEAGUE, Младинска лига М18, Јадранска лига WABA U17
Seasons
2020, 2021/2022

БИОГРАФИЈА

Почетоците се на 8 годишна возраст во Глобал под водство на тренерот Анета Глигорова – 1 година, ЖКК Вардар – 1 година, ЖКК МЗТ Скопје – 1 година, ЖКК Јуниор 2 – години, ЖКК Вардар – 1,5 години, а од Јануари 2019 е дел од ЖКК Бадел 1862. Дебитира во сениорска конкуренција на 13 годишна возраст во ЖКК Вардар, под водство на тренерот Срѓан Дамњановски. Има настапувано во младинските категории до 16 и 18 години во екипите на ЖКК Јуниор, ЖКК Вардар и сега во ЖКК Бадел 1862, кадешто бележи и настапи во сениорска конкуренција. На меѓународна сцена, како дел од екипата М17 на ЖКК Бадел 1862, настапува во Јандранката WABA U17 лига во сезоните 2019/2020 и 2020/2021.

Прва Лига - Група Запад

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862100000000000000000310.00.00.010.00.010.0

Прва А лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Супер лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862100000000000000000310.00.00.010.00.010.0

WABA SUPERLEAGUE

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

WABA - GROUP B

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Младинска лига М18

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862 M1820000000000000000110.00.00.02.00.02.0
2021/2022Бадел 1862 M18210000000000000000880.00.00.02.60.02.6

Јадранска лига WABA U17

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020BADEL1862 WABA U170000000000000000000000000