Breaking news
  1. СИНО-ЖОЛТА ВИКЕНД НАЈАВА!
  2. WABA/R8 – ПРЕГЛЕД , БАДЕЛКИ ВО ИГРА ЗА 8-ОТ ПАТНИК ВО СУПЕРЛИГАТА!
  3. Бадел 1862 на една победа до следната рунда
  4. Растур-систем во Кисела Вода, Бадел на чекор од остварување на целта
  5. WABA ЛИГА: Бадел го реши Бановичи на убедлив и лесен начин

11 Сања Адамовска

Name
Сања Адамовска
Position
Guard
Висина
170
Возраст
23
Current Team
Бадел 1862
Leagues
Супер лига, WABA - GROUP B, Прва Лига - Група Запад, Прва А лига
Seasons
2020, 2021/2022

БИОГРАФИЈА

Почеток со кошаркарска кариера 2009г во КК.Кетс од Гостивар. Од 2011 до 2014 член на тимот ЖКК Гостивар 2009 од Гостивар со кој има освоено прво место во кадетско натпреварување во 2012г. на кое беше прогласена за најкорисен играч и најдобар стрелец на турнирот. Од 2014г. до ден денес член на екипата на ЖКК Бадел 1862 2016 – капитен на ДСУ Спортска Академија за кошарка 2016 – европско првенство до 18г. ( Сараево ) 2017 – квалификации за европско првенство сениорки 2020 – квалификации за европско првенство сениорки 2021 – квалификации за европско првенство сениорки 2015 – освоено второ место младински категории 2015 – освоено прво место младински куп⁸, најкорисен играч на турнирот 2016 – освоено прво место во младински категории 2016 – освоено прво место во сениорска кетегорија 2016 – освоено прво место на куп на Р.Македонија – сениорки 2017 – освоено прво место во сениорска категорија 2017 – освоено второ место на Куп на Р.Македонија – сениорки 2018 – прво место во сениорска категорија 2018 – освоено второ место на куп на Р.Македонија сениорки 2019 – освоено второ место во сениорска категорија 2019 – освоено второ место куп на Р.Македонија. Капитен на сениорската екипа на ЖКК Бадел 1862.

Прва Лига - Група Запад

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862800000000000000000650.00.00.016.00.016.0

Прва А лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Супер лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18621058106875.0004850.0001250.0002663871.11.10.115.00.016.1

WABA - GROUP B

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18620000010.000000000000010000000