Breaking news
  1. Време е за поддршка на Баделки, во Скопје доаѓаат Бановиќи и Партизан
  2. Бадел брка историски успех во ВАБА лигата
  3. ЖКК Бадел повикува на поддршка во пресрет на клучните дуели во ВАБА за пласман во Суперлигата!
  4. ЖКК БАДЕЛ 1862 – РМУ БАНОВИЌИ, НАЈАВА!
  5. ОПЕРАЦИЈАТА “WABA СУПЕРЛИГА” – ЧИН1 МОЖЕ ДА ЗАПОЧНЕ

10 Сара Максимовска

Name
Сара Максимовска
Position
Guard
Висина
172
Возраст
19
Current Team
Бадел 1862
Leagues
Супер Куп - 2020/2021, Супер лига, WABA - GROUP B, Прва Лига - Група Запад, КУП - завшница, Плејоф - завршница, Прва А лига
Seasons
2020, 2021/2022

БИОГРАФИЈА

Тренира кошарка од својата 9 годишна возраст. Има тренирано една година во Профи Баскет и една година во МЗТ. После една година пауза, сезоната 2014-2015 продолжува да тренира во ЖКК Бадел 1862, каде што е веќе седма година. 2015/2016- прво место М16 2016/2017- прво место М16 2016/2017- прво место М18 2017/2018- прво место М16 2017/2018- второ место М18 2018/2019- прво место М18 2018/2019- второ место сениорки 2019- второ место куп на Р.Македонија 2019- европско првенство М18.

Прва Лига - Група Запад

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862650000000000000000650.00.00.013.00.013.0

КУП - завшница

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 18620000000000000000000000000

Плејоф - завршница

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 186244440112347.82651729.4127977.778311714552.80.80.88.80.09.0

Прва А лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 186246540132846.42931030.0005683.33321104660.50.80.77.70.05.3

Супер Куп - 2020/2021

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 186283004580.000010.0000001011111.03.00.08.00.010.0
2021/2022Бадел 18620000000000000000000000000

Супер лига

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2020Бадел 1862991871122548.00032213.6361250.00081281312111.81.60.69.00.111.2

WABA - GROUP B

СезонаТимPTSASTSTLBLKFGMFGAFG%3PM3PA3P%FTMFTAFT%OFFDEFTOPFGGSRPGAPGSPGPPGBPGEFF
2021/2022Бадел 18621321061735.2941520.0000001674761.20.30.22.20.00.8