М18 – 1/4 ФИНАЛЕ – Н02

ЖКК Бадел 1862 (2) – (0) ЖКК Струга

63:25 (17:9, 10:5, 18:7, 18:4)

Младите баделки ја остварија и втората победа во 1/4 финалето против ЖКК Струга, победа со којашто го визираа пасошот за Ф4.

Актуелните М18 шампионки денес ја оправдаа улогата на фаворит во двомечот против ЖКК Струга. Надмоќни во текот на сите 40 минути, одлични во одбрана и напад, баделки не им дозволија на гостинките од Струга да се надеваат на успех во натпреварот. Честитки за сите 12 кошаркарки за прикажаното на денешниот натпревар.

Мартина Марковска беше најефикасна со 21 постигнати поени. Дева Глигорова постигна 19, Мила Ѓуковиќ 8, Мартина Блажевска 6, Луна Алексова 4, Јана Петрова 3 и Јована Димковска 2 поени.

Следен предизвик за младите баделки ќе биде настапот на Ф4.

Честитки за екипата на ЖКК Струга за фер и коректниот натпревар.

💙💛  ОДИМЕ КОН ЦЕЛТА!   💙💛

💙💛  НАПРЕД БАДЕЛ!   💙💛

14.05.2022

ЖКК БАДЕЛ 1862