Сино – жолтите сениорки со убедлива победа го започнаа 1/2 финалниот двомеч против екипата на ЖКК Крива Паланка.

ЖКК Бадел 1862 (1) – (0) ЖКК Крива Паланка    93:66 (28:7, 25:22, 20:19, 20:18)

Лесна победа на расположените баделки за водство од 1:0 во 1/2 финалната серија против гостинките од Крива Паланка.

Ивана Кметовска постигна 22 поени, Нена Трајчевска 19, Цветанка Димова 12, Александра Стојановска 11, Сања Адамовска 7, Мартина Марковска 7, Мартина Блажевска 6, Марија Димитријевиќ 6, Kaitlyn Mathieu 2 и Дева Глигорова 1 поен.

Честитки за екипата на ЖКК Крива Паланка за фер и коректниот натпревар.

Нашите  М14 и М16 баделки, денес со победите над соодветните екипи на ЖКК Струга ги потврдија првите места во М14-Група 2 и М16-Група 1 во пресрет на разигрувањата за шампионските титули во соодветните категории.

 

💙💛  НАПРЕД БАДЕЛ!   💙💛

30.04.2022

ЖКК БАДЕЛ 1862