Победа на баделки во првиот полуфинален натпревар на националниот Куп Благоја Георгиевски Буштур 2022.

ЖКК Бадел – ЖКК Струга 80:44 (23:12, 20:9, 21:9, 16:14)

Очекувано, лесна победа на сино – жолтиот тим против екипата на ЖКК Струга за пласман во големото финале на националниот Куп Благоја Георгиевски – Буштур 2022.

Александра Стојановска постигна 14 поени, Цветанка Димова 12 поени и 10 скока за дабл-дабл ефект, Katelyn Mathey и Нена Трајчевска исто така постигнаа по 12 поени, Марија Димитријевиќ 11, Сара Максимовска 9, Сања Адамовска и Ивана Кметовска по 4 и Мартина Марковска 2 поени.

Противник на баделки во големото финале ќе биде екипата на ЖКК Баскет Кам, којашто во вториот полуфинален натпревар ја совлада  екипата на ЖКК Вардар со 74:64.

Утрешното финале во СРЦ Кале (голема сала) ќе започне во 17:00 часот.

💙💛  13 -> 14!   💙💛

💙💛  НАПРЕД БАДЕЛ!   💙💛

19.02.2022

ЖКК БАДЕЛ 1862