Се ближи крајот на групната фаза на регионалната WABA лига. Изминатите два дена се одиграа натпреварите од 8-то коло во коешто виза за Суперлигата обезбеди екипата на Триглав од Крањ со победата над Баскет Кам во Македонска Каменица.

Главната битка во последните две кола ќе ја водат нашиот Бадел 1862 и Партизан 1953 за пласман во Суперлигата.

Баделки имаат скор од 3 победи и 5 порази и до крајот на групната фаза имаат гостување во Пожега (следната Среда) и во последното коло (15.12) го пречекуваат директниот конкурент за 4-то место, Партизан 1953.

Тимот на Партизан 1953 моментално е со скор 1 победа и 6 порази. До крајот му преостануваат 3 натпревари: против РМУ Бановиќи на домашен терен и две гостувања, во Скопје против Бадел 1862 и во Цеље против Цинкарна.

Реални се очекувањата дека токму скопскиот натпревар ќе биде одлучувачки за пласман во регионалната Суперлига.

8-коло, Група А

Баскет Кам                                 –                     Триглав      74:78

Adijat Adams 20                                               Gala Kramzar 16

Катерина Поп Димитровска 19                    Alina Kvrgic 14

 

Војводина 021                         –                      Орлови      59:61

Carna Prokic 17                                                Milica Zeljkovic 20

Sara Loomis 16                                                Tamara Rajic 14

 

8-коло Група Б

Монтана 2003                              –                Партизан 1953      81:68

Dimana Georgieva 23                                    Jovana Boricic 19

Hristina Ivanova 18                                        Sofija Olic 17

 

Пламен Пожега                          –                 Цинкарна Цеље      73:80

Kapinga Maweja La Mama 22                        Lea Debeljak 21

Bhrea Chanel Griffin 21                                  Isabela Lyra Macedo 16

 

Бадел 1862                                    –                РМУ Бановиќи      85:55

Александра Стојановска 30                          Maida Lacic 18

Kaitlyn Mathieu 16                                           Zerina Kurtic 11

 

💙💛  1/1 ЗА СУПЕРЛИГА!  💙💛

💙💛 НАПРЕД БАДЕЛ!  💙💛

💙💛 СО СРЦЕ ЗА БАДЕЛ!  💙💛

 

02.12.2021

ЖКК БАДЕЛ 1862